TRUSKAWKI – ZAPACH LATA

TRUSKAWKI – ZAPACH LATA

Początek lata zapewne większości z nas kojarzy się z zapachem i smakiem truskawek.

Bez wątpienia są to jedne z ulubionych letnich owoców Polaków. Posiadają wiele zalet: łatwo się je uprawia, nie są zbyt wymagające w stosunku do gleby, mają przyjemny aromat, są też skarbnicą wielu związków prozdrowotnych. Na ich szczególną pozycję w letnim jadłospisie deserów z pewnością wpływa także sezonowość. Tymi smakowitymi owocami możemy cieszyć się bardzo krótko, bo tylko w czasie lata – od czerwca do sierpnia. Jednak w naszym sklepie przez cały rok dostępne są przyrządzone z nich przetwory, takie jak soki, dżemy, kompot, ocet i syrop, które jak wskazują badania naukowe, również wykazują cenne właściwości prozdrowotne.

Truskawki to bardzo popularne owoce jagodowe uprawiane na terenie większości krajów o klimacie umiarkowanym oraz w chłodniejszych rejonach podzwrotnikowych. Światowe zbiory truskawek szacuje się na ponad 800 tys. ton, z czego na USA przypada około 27%, na Polskę około 25%, a dalsze miejsca zajmują: Hiszpania, Meksyk i Włochy.

Wartość żywieniowa

Spośród wszystkich właściwości truskawek najważniejszymi są zawartość cennych składników prozdrowotnych i wspaniały smak. Jeśli ktoś szuka usprawiedliwienia dla swojego truskawkowego szaleństwa, znajdzie je poniżej.

Owoce truskawki są niskokaloryczne, zawierają ok. 32 kcal w 100 g świeżych owoców.

Minerały w truskawkach

W swoim składzie zawierają wapń, żelazo, fosfor, potas, magnez oraz wiele witamin. Stanowią cenne źródło kwasu L-askorbinowego (witaminy C) i związków polifenolowych – naturalnych antyoksydantów. Truskawki wykazują jedną z najwyższych aktywności antyoksydacyjnych wśród owoców, co oznacza, że potrafią neutralizować nadmiar wolnych rodników z organizmu człowieka, spowalniają procesy starzenia się organizmu oraz zapobiegają rozwojowi chorób określanych jako cywilizacyjne.

wapń16 mg
żelazo0,41 mg
magnez13 mg
fosfor24 mg
potas153 mg
Mikro- i makroelementy w 100 g truskawek

witamina C60 mg
witamina A1 μg
witamina E0,29 μg
witamina B10,024 mg
witamina B20,022 mg
witamina B30,386 mg
witamina B60,047 mg
Witaminy w 100 g truskawek

Wapń i fosfor wzmacniają kości i korzystnie wpływają na układ mięśniowy i szkieletowy, żelazo zwiększa produkcję hemoglobiny i zapobiega występowaniu niedokrwistości.

Działanie antyoksydacyjne truskawek

Ponadto truskawki wykazują silne działanie przeciwutleniające – regularne ich spożywanie zmniejsza ryzyko rozwoju wielu chorób spowodowanych przez nadmiar wolnych rodników. Duże ilości błonnika usprawniają pracę układu pokarmowego i powodują utrzymywanie uczucia sytości na dłużej. Truskawki są także źródłem substancji biologicznie czynnych, m.in. witaminy C i polifenoli. Badania ostatnich lat wskazują, że związki te mają silne właściwości antyoksydacyjne, przeciwnowotworowe, antymutagenne oraz wykazują aktywność przeciwzapalną.

Czy wiesz, że truskawki zawierają więcej witaminy C niż cytryna i inne owoce cytrusowe?

Witamina C 

Witamina C wykazuje silne właściwości przeciwutleniające. Oznacza to, że witamina C może neutralizować negatywne skutki stresu oksydacyjnego, poprzez wygaszanie reaktywnych form tlenu. Reaktywne formy tlenu powstają w wyniku normalnego metabolizmu komórkowego, ale na ich nadmierne gromadzenie mają również wpływ liczne czynniki środowiskowe, takie jak: zanieczyszczenie powietrza, jony metali ciężkich lub dym papierosowy. Stres oksydacyjny przyczynia się do wielu stanów patologicznych i chorób, w tym nowotworów, zaburzeń neurologicznych, nadciśnienia, cukrzycy i astmy.

Witamina nie tylko dla ludzi.

Witamina C zapewnia wewnątrzkomórkową i pozakomórkową zdolność przeciwutleniającą przede wszystkim poprzez wychwytywanie i wygaszanie wolnych rodników tlenowych.Witamina C pełni funkcję naturalnej ochrony przed stresem oksydacyjnym również u roślin. Stwierdzono, że witamina C bierze aktywny udział w reakcji roślin na stresy abiotyczne, takie jak susza, chłód, toksyczność metali ciężkich, ciepło i stres osmotyczny. Dowiedziono, że syntetyczne pestycydy mogą również wywoływać stres oksydacyjny prowadzący do generowania wolnych rodników w roślinach, dlatego tak ważny jest ich naturalny mechanizm obronny.

Truskawka ekologiczna

Truskawka konwencjonalna

Składniki: truskawki
Składniki: truskawki, captan, pyraclostrobin, boscalid, tetrahydrophthalimide, myclobutanil, pyrimethanil, fludioxonil, bifenthrin, malathion, fenhexamid, cyprodinil, carbendazim, malaoxon, azoxystrobin, methamyl, quinoxyfen, fenpropathrin, acetmiprid, propiconazaole, bifenazate,thiamenthoxam, spinosad A, hexythiazox, metalaxyl, propiconazole II, iproione, propiconazole I, endosulfan sulfate, piperonyl butoxide, endosulfan II, chlorpyrifos, carbaryl, pyriproxfen, edosulfan I, 1-naphthol, acephete, clothianidin, azinphos methyl, naled, cyhalothrin, dicloran, folpet, tebuconazole, fenbuconazole, propargite, dimethoate, heptachlor epoxide, diazinon

Ekologiczne czy konwencjonalne owoce?

Choć przedstawiona grafika ma charaktery bardziej żartobliwy to nie da się ukryć, że truskawki pochodzące z produkcji ekologicznej różnią się od tych z upraw konwencjonalnych. Nasze ekologiczne gospodarstwo – to tylko naturalne owoce i warzywa.

Kiedy owoce nazwiemy ekologicznymi?

W systemach rolnictwa ekologicznego zabronione jest stosowanie syntetycznych środków ochrony roślin (pestycydów) i nawozów mineralnych.Natomiast szeroko stosowane są nawozy organiczne, takie jak obornik i kompost, co wspiera bioróżnorodność. Przyczynia się to również do zwiększonej syntezy związków polifenolowych w truskawkach ekologicznych. Jest to w dużym stopniu związane z mniejszą podażą łatwo przyswajalnego azotu mineralnego w glebie. W uprawach, w których azot jest łatwo dostępny (konwencjonalnych), rośliny produkują przede wszystkim związki o dużej zawartości azotu, np. metabolity wtórne zawierające azot, takie jak chlorofile. Natomiast w sytuacji, gdy dostępność azotu jest ograniczona (w uprawach ekologicznych), rośliny wytwarzają związki o dużej zawartości węgla, np. metabolity wtórne niezawierające azotu, takie jak związki polifenolowe. 

Związki polifenolowe

Są wytwarzane przez rośliny w celach obronnych w stanach podwyższonego stresu biotycznego lub abiotycznego. Wytwarzanie polifenoli przez rośliny stanowi ich naturalny mechanizm obronny na skutek działania czynników stresowych związanych, np. z suszą, mrozem i wysokim promieniowaniem świetlnym. Można je również nazwać „naturalnymi pestycydami”, ponieważ chronią rośliny przed czynnikami biotycznymi, takimi jak grzyby, bakterie, wirusy i szkodniki. W związku z tym w uprawach ekologicznych, w których nie stosuje się syntetycznych środków ochrony roślin, rośliny wytwarzają więcej związków polifenolowych w celu uzyskania naturalnej ochrony

Od czego zależą właściwości truskawek?

Zawartość związków biologicznie czynnych w truskawkach zależy głównie od metody uprawy, a także odmiany i czasu zbioru. Potwierdzić to mogą badania1 dotyczące wpływu systemu ekologicznego i konwencjonalnego na jakość owoców truskawki, które wykazały, że truskawki odmiany Elkat pochodzące z produkcji ekologicznej cechowały się istotnie większą zawartością kwasu L-askorbinowego (123 mg/100 g świeżej masy) w porównaniu z truskawkami pochodzenia konwencjonalnego (57 mg/100 g świeżej masy). Truskawki ekologiczne zawierały również więcej polifenoli (137 mg/100 g świeżej masy), w porównaniu z truskawkami konwencjonalnymi (122 mg/100 g świeżej masy) (Tabela 1.).

Badania nad truskawkami

W innym badaniu2 analizowano owoce truskawek pochodzące z upraw ekologicznych i konwencjonalnych. W owocach zbadano również zawartość kwasu L-askarbinowego i polifenoli. W tym przypadku wyższą zawartością przeciwutleniaczy charakteryzowały się także truskawki ekologiczne (Tabela 2.). Również z badań3 dotyczących analizy oznaczenia zawartości witaminy C w owocach truskawek pochodzących z upraw ekologicznych i konwencjonalnych, przeprowadzonych przez kolejnych badaczy, wynika, że zawartość witaminy C w truskawkach ekologicznych jest wyższa niż w truskawkach pochodzących z systemu konwencjonalnego (Rysunek 1.).

Nazwa substancji biologicznie czynnejTruskawki ekologiczneTruskawki konwencjonalne
kwas L-askorbinowy  [mg/100 g ś. m.]12357
polifenole   [mg kwasu galusowego/100 g ś. m.]137122
Tabela 1 Zawartość związków biologicznie czynnych w owocach truskawki odmiany Elkat w zależności od system produkcji.
Źródło: opracowanie na podstawie Fijoł-Adach i in. 2016
Nazwa substancji biologicznie czynnejTruskawki ekologiczneTruskawki konwencjonalne
kwas L-askorbinowy  [mg/100 g ś. m.]62,156,6
polifenole   [mg kwasu galusowego/100 g ś. m.]137124
Tab. 2. Zawartość związków biologicznie czynnych w owocach truskawki w zależności od systemu produkcji.
Źródło: opracowanie na podstawie Reganold i in. 2010

Truskawki są niezastąpione w kuchni:

Sok, ciasto z truskawkami, przetwory takie jak dżemy czy konfitury i wszelkie inne desery stanowią cenne źródło witamin i wspaniałego smaku. Osoby, które nie chcą jeść słodkich produktów ze względu na stosowaną dietę, nie muszą rezygnować ze spożycia świeżych truskawek. Są niskokaloryczne, a indeks glikemiczny tych owoców wynosi tylko 40, co oznacza, że można je spożywać w dużych ilościach nawet codziennie bez obaw o figurę. Jednak warto zwracać uwagę na ich pochodzenie, aby nie zawierały zanieczyszczeń i niepożądanych substancji. Najlepiej jest wybierać te z upraw ekologicznych lub samemu uprawiać w przydomowym ogródku. 


dr inż. Alicja Ponder

Instytut Nauk o Żywieniu Człowieka SGGW w Warszawie

Katedra Żywności Funkcjonalnej i Ekologicznej

Zakład Żywności Ekologicznej

Źródła:

  1. Fijoł-Adach E. B., Feledyn-Szewczyk B., Kazimierczak R., Stalenga, J. 2016. Wpływ systemu produkcji rolnej na występowanie substancji bioaktywnych w owocach truskawki. Postępy Techniki Przetwórstwa Spożywczego 1: 78-86.
  2. Reganold J.P., Andrews P.K., Reeve J.R., Carpenter-Boggs L., Schadt C. W., Alldredge J.R., Zhou J. 2010. Fruit and soil quality of organic and conventional strawberry agroecosystems. PLoS One 5(9):12346.
  3. Pasternakiewicz A., Król W., Dnugan M., Kluz M. 2010. Porównanie zawartości wybranych składników owoców i warzyw z upraw tradycyjnych i ekologicznych Risk Factors of Food Chain  252-256.
  4. Świetlikowska, K., Hallmann, E., Hyla, I., & Rembiałkowska, E. (2010). Ocena zawartości związków bioaktywnie czynnych w wybranych dżemach pochodzących z produkcji ekologicznej i konwencjonalnej. Journal of Research and Applications in Agricultural Engineering, 55(4), 162-165.
  5. Bojarska, J. E., Czaplicki, S., Zarecka, K., & Zadernowski, R. (2006). Związki fenolowe owoców wybranych odmian truskawki. Żywność: nauka-technologia-jakość13(2 (47), Supl.), 20-27.
  6. Skupień, K. (2003). Ocena wybranych cech jakościowych świeżych i mrożonych owoców sześciu odmian truskawki. Acta Scientrarium Polonorum2(2), 115-123.
  7. Masny, A., Laszlovszky-Zmarlicka, A., Cieslinski, G., & Smolarz, K. (1996). Ocena przydatnosci wybranych nowych odmian truskawki do uprawy polowej. Zeszyty Naukowe Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach3, 37-47.
  8. Gwozdecki, J. (2000). Ocena owocowania nowych odmian truskawki w Skierniewicach. Zeszyty Naukowe Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach, (08), 249-254.
  9. Masny, A., Markowski, J., & Zurawicz, E. (2001). Ocena jakosci owocow najnowszych klonow truskawki hodowli Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach. Zeszyty Naukowe Instytutu Sadownictwa i Kwiaciarstwa w Skierniewicach9, 179-184.
  10. Gwozdecki, J. (2002). Odmiany truskawki w rejestrze iw badaniach. Owoce, Warzywa, Kwiaty6, 12.
  11. Bieniasz, M. O. N. I. K. A., Małodobry, M. O. N. I. K. A., & Lech, W. Ł. O. D. Z. I. M. I. E. R. Z. (2007). Ocena plonowania i jakości owoców dziewięciu odmian truskawki. Rocznik Akademii Rolniczej w Poznaniu383, 269-273.
  12. Plocharski, W. (2002). Truskawki na zaopatrzenie rynku owocow swiezych i do przetworstwa. Przemysł Spożywczy, 6 (56), 12-14.

Dodaj komentarz

Twój adres e-mail nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *